Drodzy Klienci, zapraszamy do naszego nowego biura, które mieści się pod adresem: ul. Piaskowa 11, Czeladź
Jak usunąć naklejkę z auta? Bezpieczne rozklejanie folii samochodowej
Oklejanie samochodów folią to popularny nośnik reklamy, który pozwala firmom na dotarcie ze swoją ofertą do tysięcy potencjalnych klientów dziennie. Mobilne elementy graficzne bywają nieocenionym wsparciem podczas kampanii promocyjnych i pomagają budować rozpoznawalność marki na konkurencyjnym rynku. Dlatego popularne naklejki reklamowe zwykle są mocowane do powierzchni auta za pomocą mocnego kleju, co zapewnia ich trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie: a co jeśli postanowimy je ściągnąć? Jak wykonać rozklejanie folii samochodowej, aby nie uszkodzić przy tym lakieru? Odpowiadamy!
Spis treści:
Usuwanie naklejki z samochodu - jak to zrobić?
Wbrew pozorom usuwanie naklejki z samochodu wcale nie musi być trudne i skomplikowane. Wystarczy znajomość kilku trików, aby relatywnie szybko uporać się z tym zadaniem we własnym zakresie, nie pozostawiając najmniejszej rysy na lakierze. Proces ten nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, lecz kilku akcesoriów, w tym takich, z których korzystamy na co dzień. Na czym polega usuwanie naklejek z samochodu? Przedstawiamy cały proces krok po kroku, aby zagadnienie to nie pozostawiło po sobie żadnych wątpliwości.
Usuwanie reklamy z auta suszarką lub opalarką
Jak zabrać się do usuwania reklamy z auta? Na samym początku należy ogrzać naklejkę pod strumieniem ciepłego powietrza. Najlepiej użyć do tego opalarki, a jeśli akurat jej nie posiadamy, możemy wspomóc się zwykłą suszarką. Pod wpływem wysokiej temperatury naklejka będzie się deformować i zyskiwać na elastyczności, co znacznie ułatwi jej późniejsze usunięcie. Jednakże należy przy tym zachować ostrożność, a folię nagrzewać stopniowo i bez pośpiechu, zachowując przy tym bezpieczną odległość. Zbyt intensywne ogrzewanie może doprowadzić do uszkodzenia karoserii lub pęknięcia szyby auta, czego każdy właściciel z pewnością wolałby uniknąć. Jest to szczególnie istotne podczas rozklejania reklamy o większej powierzchni, w której znajduje się więcej kleju.
Gdy naklejka stanie się już wystarczająco elastyczna, a warstwa kleju płynna, można przystąpić do zdejmowania naklejek z auta. W tym celu warto sięgnąć po narzędzia wykonane z plastiku, koniecznie pozbawione ostrych krawędzi. Doskonale sprawdzi się tutaj m.in. stara karta płatnicza. Następnie wystarczy delikatnie podważyć brzegi folii ze wszystkich stron, a potem w sposób płynny i harmonijny usunąć ją w całości.
Ściąganie naklejek z auta żyletką, nożem i quickdetailerem
Po odpowiednim podgrzaniu można ostrożnie przystąpić do ściągania naklejek z auta. Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko pęknięcia okna lub uszkodzenia karoserii, warto najpierw spryskać powierzchnię ciepłym quick detailerem. Temperatura płynu powinna być przy tym w jak największym stopniu zbliżona do temperatury szyby, aby zmniejszyć napięcie termiczne. Następnie można powoli podważyć naklejkę nożem lub żyletką i spokojnym, lecz płynnym ruchem usunąć ją razem klejem. W przypadku napotkania oporu, nie wolno odrywać folii na siłę, lecz użyć więcej quick detailera. Jeśli zrobiliśmy wszystko prawidłowo, to pierwsza warstwa naklejki powinna ustąpić bez większego problemu. Ewentualne resztki można bardzo łatwo zmyć przy użyciu ręcznika papierowego nasączonego odrobiną acetonu.
Usuwanie naklejek z samochodu za pomocą karmelowego krążka
Karmelowy krążek to specjalna tarcza wykonana z miękkiej gumy, która umożliwia skuteczne usuwanie naklejek z samochodu bez uszkadzania powłoki lakieru. To metoda dobrze znana specjalistom od auto detailingu, ponieważ jest skuteczna, prosta i bezpieczna dla karoserii. Nie wymaga przy tym stosowania specjalistycznych narzędzi, dlatego poradzą sobie z nią również laicy. W tym celu wystarczy przymocować karmelowy krążek do wiertarki lub wkrętarki i delikatnie docisnąć do folii. Po uruchomieniu urządzenia należy jedynie pilnować, aby prędkość pracy nie przekraczała około 4000 obr./min. Nie wolno przy tym naciskać na naklejkę, gdyż zbyt silny nacisk może doprowadzić do powstania zarysowań. Zamiast tego powinniśmy spokojnie pozwolić krążkowi wykonać swoje zadanie i przesuwać go równomiernie po powierzchni naklejki, aż do jej całkowitego usunięcia.
Usuwanie resztek kleju z karoserii
Po bezpiecznym ściągnięciu naklejki z auta, przychodzi pora na usunięcie pozostałości kleju. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów, w tym zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Wiele z nich, takich jak zmywacz do paznokci z acetonem czy popularny środek WD-40, znajdziemy we własnym domu. Można również sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które kupimy w każdym sklepie motoryzacyjnym, salonie z częściami samochodowymi, czy nawet w zwykłym supermarkecie.
Jak usunąć klej z karoserii? Najpierw należy nanieść niewielką ilość płynu na miękką szmatkę lub ścierkę, poczekać kilka minut, a potem delikatnie przetrzeć powierzchnię, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przed użyciem danego preparatu warto przetestować jego działanie na niewidocznej powierzchni, aby upewnić się, że jest on bezpieczny dla lakieru. Dzięki zawartości odpowiednich składników produkt powinien szybko i skutecznie rozpuścić klej, co pozwoli na jego bezpieczne usunięcie. Jeśli mimo to warstwa kleju wciąż trzyma się powierzchni, trzeba kontynuować proces, aż nie pozbędziemy się wszystkich resztek. Jednakże nie wolno przy tym trzeć zbyt mocno, aby nie dopuścić do pojawienia się zarysowań lub zmatowienia lakieru. Przy odrobinie cierpliwości z łatwością przywrócimy samochodowi nienaganny wygląd.
Czyszczenie i polerowanie auta po rozklejeniu reklamy
Ostatnim etapem rozklejania reklamy z auta jest czyszczenie i polerowanie powierzchni. W tym celu na początku należy umyć karoserię wodą ze środkiem czyszczącym, np. szamponem samochodowym. Dzięki temu skutecznie usuniemy ewentualne pozostałości po naklejce, a także oczyścimy auto z resztek preparatów, które zostały przez nas wykorzystane w poprzednich krokach. Później wystarczy już tylko starannie spłukać powierzchnię pod bieżącą wodą i osuszyć ją miękką mikrofibrą.
Jeśli po dokładnym oczyszczeniu karoserii ślad po naklejce wciąż będzie widoczny, warto użyć pasty polerskiej. W zależności od preferencji możemy wypolerować powierzchnię ręcznie lub maszynowo. W ten sposób pozbędziemy się również drobnych rys, nadając lakierowi piękny połysk.
Bezpieczne rozklejanie folii samochodowej bez tajemnic
Rozklejanie folii samochodowej nie jest tak trudne, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Przy zachowaniu odpowiedniej precyzji i odrobiny cierpliwości przywrócimy pojazd do stanu sprzed aplikacji naklejki, zachowując lakier w doskonałym stanie przez długi czas. Dzięki zastosowaniu sprawdzonych metod, takich jak podgrzewanie folii suszarką lub opalarką, użycie quick detailera czy specjalistycznego karmelowego krążka, usuwanie naklejek z samochodu staje się bezpieczne i stosunkowo łatwe do wykonania. W ten sposób skutecznie pozbędziemy się nawet mocno przylegającej folii, maksymalnie ograniczając ryzyko zarysowania powierzchni. W rezultacie mobilna reklama przyniesie nam same korzyści, pozwalając na systematyczne aktualizowanie jej treści bez szkody dla szyb i karoserii.