Logo wektorowe - dlaczego jest takie ważne?
20 marzec 2020

Logo wektorowe - dlaczego jest takie ważne?

Posiadasz logo na swojej stronie, ale przy zamówieniu druku wizytówki biuro graficzne poprosiło o plik wektorowy lub logo w krzywych - co odpowiedzieć? W pierwszym kroku sprawdzamy, czy posiadamy na dysku plik z logotypem o rozszerzeniu cdr, eps, ai lub ostatecznie pdf. Wykorzystywanie logo w formacie grafiki rastrowej (jpg, tiff lub png) może spowodować wiele kłopotów przy druku. Już wyjaśniamy różnicę. Formaty plików graficznych logo można podzielić na dwie grupy: związane z grafiką rastrową oraz związane z grafiką wektorową. Ogólnie logo w wersji rastrowej wykorzystujemy do wyświetlania na ekranie. Z kolei znak graficzny w wersji wektorowej przeznaczony jest do druku. Standardowo logo projektuje się przy użyciu programów do grafiki wektorowej, takich jak Corel Draw czy Adobe Ilustrator. Największą różnicą grafiki wektorowej, w porównaniu do rastrowej, jest możliwość bezstratnego jej skalowania oraz druku, wypalania, czy wycinania za pomocą specjalistycznych maszyn. Tymczasem grafika rastrowa, inaczej nazywana bitmapowa, tworzona jest w takich programach jak Adobe Photoshop. W tego rodzaju grafice obraz zbudowany jest z konkretnej liczby pikseli. Podczas powiększania obrazu rastrowego będzie w końcu widać poszczególne piksele, natomiast podczas powiększania obrazu wektorowego zawsze widać ostre kształty składowych figur geometrycznych. Utrata jakość przy pomniejszaniu i powiększaniu logo w formacie rastrowym, to nie jedyny problem przy jego drukowaniu. Wróćmy do naszego przytoczonego przykładu. Zleciłeś do druku swoje wizytówki. Chciałbyś nadać im bardziej atrakcyjny wygląd i wybierasz wariant, w którym logo na wydruku powinno delikatnie połyskiwać się. 



Jedną z metod uszlachetniającą druku, którą można zastosować do wyróżnienia logo na wydruku jest lakier wybiórczy UV. Pod lakier wybiórczy trzeba przygotować odpowiednią maskę lakierowania wybiórczego. Przygotowanie takiego uszlachetnienia jest możliwe, poprzez wskazanie krzywą zamkniętą o jednym zadanym kolorze (0/0/0/100) miejsca, które zostanie pokryte lakierem. Niestety, w tym wypadku pliki jpg, png, tiff nie są w stanie zapewnić.

W tej sytuacji, możemy przygotować wersję wektorową, tzw. logotyp w krzywych. Nasza praca polega na odrysowaniu logo - nie wykonujemy automatycznego trasowania, które w pliku końcowym upraszcza wiele detali. Przy odtwarzaniu logotypu, ustalamy krój czcionki użyty w nazwie, w skrajnych przypadkach odrysowujemy również ten element. Taki logotyp pozwoli na realizację znakowania/nadruków: tampodruki, grawerowanie, sitodruk.